Navigācija
Your Cart

3 Eiro monēta - Spilgtā jūras dzīve - 2 Dendijhaizivs

3 Eiro monēta - Spilgtā jūras dzīve - 2 Dendijhaizivs
3 Eiro monēta - Spilgtā jūras dzīve - 2 Dendijhaizivs
3 Eiro monēta - Spilgtā jūras dzīve - 2 Dendijhaizivs
TOP
3 Eiro monēta - Spilgtā jūras dzīve - 2 Dendijhaizivs
3 Eiro monēta - Spilgtā jūras dzīve - 2 Dendijhaizivs
3 Eiro monēta - Spilgtā jūras dzīve - 2 Dendijhaizivs
3 Eiro monēta - Spilgtā jūras dzīve - 2 Dendijhaizivs
18.00€
Bez PVN: 14.88€
  • Pieejamība: Noliktavā
  • Preces kods: TVX480

Pieejamie varianti

Tehniskie dati
Valsts Austrija
Nominālvērtība 3 Eiro
Gads 2023
Materiāls Metāls CuNi 25
Svars 16.00 g
Tirāža 65 000
Diametrs 34 mm
Kvalitāte Uncirculated

3 eiro monēta "Dendijhaizivs" no monētu sērijas "Spilgtā jūras dzīve" būs aizraujoša dāvana mazākajiem kolekcionāriem!

Šī haizivs savu nosaukumu ieguvusi no tās spējas uzpūsties līdz apmēram divas reizes lielākam izmēram, norijot ūdeni kā aizsardzības līdzekli pret plēsējiem. Taču šī nav tā vienīgā apbrīnojamā īpašība – arī otrās monētas no sērijas Spilgtā jūras dzīve varonis spēj fluorescēt zaļā krāsā.

Biofluorescējošo spīdumu šiem dzīvniekiem rada unikāls ķīmisks process. Lai to izdarītu, jūras haizivs pārvērš ienākošo ultravioleto vai zilo gaismu zaļā gaismā. Šo haizivju mirdzumu rada mazu bromēta triptofāna-hinurenīna molekulu metabolīti, kas atrodami tikai to rakstainās ādas gaišajās daļās. Šie metabolīti to ādā palīdz radīt fluorescenci vājā apgaismojumā jūras gultnē. Tas ir neredzams ar neapbruņotu cilvēka aci, tāpēc fluorescence tika atklāta tikai pirms dažiem gadiem. Cilvēka acīs šī pigmenta nav, tāpēc mums ir nepieciešams ultravioletais lukturītis, lai redzētu jūras haizivs zaļo mirdzumu. Kāpēc haizivīm ir nepieciešama šāda īpašība vēl nav pilnībā izprasts, taču pastāv hipotēze, ka šis process palīdz šīm haizivīm atpazīt viena otru un atšķirt šīs sugas tēviņus un mātītes. Tas var būt arī maskēšanās veids. Pētnieki uzskata, ka tā varētu būt arī kā slepena vizuālā valoda, ko saprot tikai haizivis, palīdzot tām medīt un pāroties, jo tikai šie dzīvnieki šādā veidā rada fluorescenci.

Cilvēki ir šī jūras iemītnieka galvenais "plēsējs", jo haizivis joprojām iekrīt omāru un krabju lamatās un grunts traļos. Tā ir problēma, jo haizivis vairojas lēni un tām ir mazs mazuļu skaits. Globālā sasilšana un pārzveja rada papildu bažas, jo jūras haizivis dod priekšroku mērenai ūdens temperatūrai, un komerciālā zveja samazina haizivju barošanās iespējas. Dendijhaizivs ir tikai viens no 12 aizraujošiem piemēriem no sērijas Spilgtā jūras dzīve, kas parāda, kāpēc mums noteikti ir jāaizsargā jūras biotopi, tostarp no mums pašiem.

Monētas motīvs

Monētas reversā attēlota  dendijhaizivs, izmantojot krāsaino druku. Šķiet, ka haizivs peld pa iluminatoru tieši mums pretī. Uz monētas attēlotais brūnais haizivs ķermenis mirdz zaļā krāsā, kad tiek apgaismots ar ultravioleto gaismu. Tāpat kā uz visām šīs sērijas monētām, pa kreisi un apakšā ir redzams gliemežvāks un jūras zvaigzne. Visas 12 maģiskās jūras radības, kuras tiks iekļautas sērijā "Spilgtā jūras dzīve" ir attēlotas monētas aversā. Starp tiem veidojas gaisa burbuļi, un astes spura pazūd zem viļņiem labajā pusē.

Par monētu sēriju

Sērija "Spilgtā jūras dzīve" ļauj ienirt okeānu dzīlēs. Šī monētu sērija uzskatāmi parāda, cik aizraujoša un krāsaina var būt zemūdens pasaule. Sērija iekļaus 12 novatoriskās 3 eiro krāsainās monētas, kuras tiks izlaistas 3 gadu laikā (sērijas noslēgsies 2025. gadā), katras monētas tirāža - 65 000. Šī sērija liks iemirdzēties ne tikai jūsu acīm no laimes, bet arī pašām monētām, pateicoties īpašiem iestrādātajiem UV gaismas efektiem.

Lai cik neticami un maģiski šķistu uz monētām attēlotie jūras radījumi, tie patiešām pastāv. Lai gan daži no viņiem dzīvo mūžīgā dziļjūru tumsā, kur neiekļūst saules stari, tiem visiem piemīt neparastas īpašības. Tie mirgo, mirdz un laistās, kā arī nepieciešamības gadījumā maina krāsu.

Īpašs ultravioletās gaismas lukturis vai lampa palīdzēs pilnībā apskatīt monētu sērijas "Spilgtā jūras pasaule" burvīgās radības.

Austrijas monētu kaltuve šo monētu sēriju ražos pakāpeniski, noslēdzot to 2025. gadā:

1. 2022. gadā Zilo gredzenu astoņkājis
2. 2023. gadā Dendijhaizivs
3. 2023. gada vasara Antarktīdas krils
4. 2023. gada rudens Jūras velns (makšķerniekzivs)
5. 2023. gada rudens Akmeņainais korallis
6. 2024. gadā Violetā medūza
7. 2024. gadā Zilā ķirurgzivs
8. 2024. gadā Havaju strupastes kalmārs
9. 2024. gadā Dzeltenā dzeloņraja
10. 2025. gadā Hotaru Ika kalmārs
11. 2025. gadā Doridid molusks
12. 2025. gadā Velna skorpionzivs