Latvijas Bankas kolekcijas monēta - Meža veltes 22 g, 925

Jaunums Monēta |  Meža veltes

Latvijas Bankas kolekcijas monēta - Meža veltes 22 g, 925

Latvijas dabai veltītā monēta - ideāla dāvana sēņotājiem un cilvēkiem, kuriem ir vērtīgas ar mežu saistītās tradīcijas.

Latvijas dabai veltītā monēta ir vēstījums par Latvijai raksturīgām un populārām vērtībām un tradīcijām, kuras veido piederības sajūtu Latvijai un vieno tās iedzīvotājus. Monēta veidota, godinot Latvijas mežus, to sniegtās veltes un ar mežu saistītās tradīcijas (sēņošana, ogošana u.c.).

Sēņu lasītāju tikums daudzveidīgi apliecināts jau latvju dainās. Dabas dāvanu (gan sēņu, gan ogu) bijīga un vieda ņemšana ir latviešu sadzīves kultūras un etniskās identitātes neatņemama sastāvdaļa. Tas ir īpašs vasaras un rudens rituāls dabas svētnīcā, un tam ir arī līdzība ar čaklas vāveres instinktu – veidot pārtikas krājumus ziemai. Turklāt ticējums vēsta, ka, ja rudenī mežā daudz sēņu, nākamajā gadā gaidāma slikta labības raža. Vērtīgs un gards dienišķās iztikas papildinājums, kas rasts, dodoties ārēs, purvājos un mežu dzīlēs, ļauj mentāli un fiziski sakārtoties veiksmīgām ikdienas gaitām. Sēņošana ir ierasta lieta arī lietuviešiem un igauņiem, kā arī lielākajai daļai citu austrumeiropiešu, somiem, zviedriem un norvēģiem; ne mazums ļaužu tam nododas arī pārējā Eiropā, Ziemeļamerikā, Austrālijā un dažās Āzijas daļās.

Vienlaikus daudzviet civilizētos, no dabas reālijām atsvešinātos pasaules reģionos sēņošanu aizstāj iepirkšanās lielveikalos ar nemainīgu izvēli – audzētavās kultivētiem šampinjoniem, bet sēņošanas lietas ir stingri reglamentētas. Lielākajā daļā Eiropas valstu gan regulē tikai savvaļas sēņu pārdošanu, nevis privāto patēriņu. Ziemeļvalstīm ir kopīgas sēņošanas vadlīnijas. Norvēģijā vākumu var parādīt sēņu inspektoram, kas izvērtē, vai visas sēnes ir ēdamas. Itālijā ir sēņošanas licence un normēts dienā salasāmais sēņu apjoms un mežā pavadāmais laiks. Nīderlandē sēņošana ir aizliegta, bet Francijā par vākuma apjoma pārsniegšanu draud pat cietumsods. Tāpēc pie sēņošanas pieradušajiem latviešiem, uzturoties ārvalstīs, der laikus ielāgot šo zemju tikumus un likumus.

AVERSS: Centrā – stilizēti atveidota sēne ar micēliju. Gar monētas kreiso malu augšā puslokā izvietoti gadskaitlis 2019 un uzraksts LATVIJA, vidusdaļā pa labi uzraksts 5 EURO.

REVERSS: Centrā attēlots sēņotājs ar grozu, beku ar gliemezi un beciņu sūnās. Reversa kreisajā augšējā pusē atveidots aveņu ķekars.

Apskati monētas video!


Avots: https://www.e-monetas.lv/iegade/meza-veltes

Tehniskie dati
Valsts Latvija
Nominālvērtība 5 Eiro
Gads 2019
Materiāls Sudrabs
Svars 22.00 g
Prove 925
Tirāža 4000
Diametrs 35.00 mm
Kvalitāte Proof

Piegāde sākot ar 3.00 EUR!

Piedāvājam preču piegādi uz OMNIVA pakomātiem vai ar kurjeru Latvijas teritorijas robežās. Starptautisko sūtījumu gadījumā, sazinieties +371 67205533 vai tavex@tavex.lv

  • Preces kods: TVX326
  • Pieejamība: Noliktavā
  • 47.00€
  • Cena bez PVN: 38.84€